Button_Pobierz

Kwota wolna od podatku w 2014

Sty 05

autor: Łukasz Rymaniak

Dział: PITy 2014

Kwota wolna od podatku w 2014 roku nadal będzie wynosiła 3091 zł. Oznacza to, że osoby, które w ciągu roku zarobią mniej, nie będą musiały zapłacić podatku.

Kwota zwolniona od podatku jest maksymalnym dochodem, jaki można osiągnąć w ciągu roku, a który nie wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku. Z sumy wolnej od podatku mogą skorzystać jedynie podatnicy, rozliczający się z fiskusem według skali podatkowej. Taka możliwość nie obowiązuje więc przedsiębiorców na ryczałcie, stosujący kartę podatkową czy opodatkowanych liniowo (19 proc.).

Z preferencji mogą jednak skorzystać nawet małżonkowie rozliczający się wspólnie. Wówczas każde z nich ma prawo do odliczenia od podatku kwoty wolnej, w wysokości 556,02 zł. Choć kwota nieopodatkowania pozwala nam na niepłacenie podatków, nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Bez względu więc na wysokość dochodów, każdy podatnik, do 30 kwietnia 2014 roku, musi złożyć w Urzędzie Skarbowym swoją deklarację PIT. Jeśli więc w minionym roku nie osiągnęliśmy przychodów wyższych niż 3091 zł, a mimo to pobierano od nas zaliczkę na podatek dochodowy, składając PIT 2014 możemy wnioskować o zwrot pobranej kwoty.

autoreklama_pobierz_pit

Kwotę wolną od podatku możemy rozliczyć na dwa sposoby:

  • w trakcie roku – wówczas pomniejszamy miesięczną zaliczkę na podatek o 46,33 zł
  • na koniec roku – otrzymując zwrot nadpłaty podatku, w wysokości 556,02 zł.